Upadłość konsumencka a obowiązek alimentacyjny
Wiele osób po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej zastanawia czy nadal mają oni obowiązek płacenia alimentów. Wiadomo, że niektóre długi i zaległości wraz z ogłoszeniem stanu upadłości zostają umorzone, jednak pozostaje wiele wątpliwości dotyczących tego, czy tak samo dzieje się z zobowiązaniami alimentacyjnymi. Sprawa okazuje się stosunkowo prosta. Podpowiadamy, jak wygląda obowiązek alimentacyjny w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Czy po ogłoszeniu upadłości alimenty zostaną umorzone?
Okazuje się, że w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, alimenty nie zostają umorzone. Sprawa może wyglądać nieco inaczej w zależności od rodzaju alimentów, o czym wspomnimy później, jednak co do zasady – wszystkie zobowiązania alimentacyjne, nawet po ogłoszeniu upadłości muszą zostać obowiązkowo uregulowane. W celu poznania szczegółów konkretnej sprawy i tego, jak będzie dokładnie przebiegało postępowanie dotyczące alimentów warto skontaktować się przykładowo z kancelarią prawną z Katowic, która specjalizuje się w pomocy prawnej z dziedziny prawa upadłościowego, rodzinnego i cywilnego.
Alimenty bieżące a alimenty zaległe
Pomimo tego, że zarówno alimenty bieżące, jak i zaległe wymagają uregulowania, różni się sposób ich dochodzenia. W przypadku alimentów zaległych nie ma możliwości ich dochodzenia w standardowym postępowaniu egzekucyjnym. Należy złożyć pismo, w którym kwota zaległych alimentów musi zostać wyszczególniona. W przygotowaniu takiego pisma może pomóc Adwokat z Chorzowa i Katowic. Taką informację składa się do syndyka, by umieścić osobę uprawnioną do pobierania alimentów na szczycie listy wierzycieli. Znaczy to tyle, że osoby, wobec których obowiązek alimentacyjny nie został wykonany, otrzymają należność w pierwszej kolejności.
Wypełnianie bieżącego obowiązku alimentacyjnego
Jeśli jednak osoba, która ogłasza upadłość konsumencką, nie ma żadnych zaległości w wypełnianiu obowiązku alimentacyjnego, dalej musi odprowadzać alimenty bieżące. Osobie, która jest uprawniona do pobierania alimentów, nie wysyła się już środków tak, jak ma to miejsce zazwyczaj. Od momentu ogłoszenia upadłości zajmuje się tym syndyk. Wypłaca się je, jeśli pozwala na to masa upadłości, czyli skład majątku upadłego, który szczegółowo określany jest przez syndyka. Jedyne co ma pierwszeństwo przed wypłatą alimentów to koszt postępowania upadłościowego. Należy jednak pamiętać o tym, że upadły ma prawo wnieść do sądu wniosek o obniżenie wysokości alimentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana