Rozdzielność majątkowa bez tajemnic. Kiedy warto ją sporządzić ?

Spis treści
- Rozdzielność majątkowa a majątek wspólny
- Czym jest rozdzielność majątkowa?
- Jakie formalności trzeba spełnić?
Rozdzielność majątkowa, nazywana także intercyzą, zabezpiecza interesy obu małżonków i pozwala im na gromadzenie własnych majątków za życia. Jest to rozwiązanie, które zabezpieczy nas w trakcie trwania związku małżeńskiego przed ponoszeniem odpowiedzialności za ewentualne długi współmałżonka, a także pozwoli swobodnie dysponować majątkiem oraz nabywanymi prawami majątkowymi. Dzięki niej w małżeństwie można prowadzić działalność gospodarczą, zaciągać pożyczki, niebędące wspólnymi kredytami. Rozdzielność majątkowa może być zawarta przed ślubem lub po ślubie. Sprawdź, co warto wiedzieć o rozdzielności.
Rozdzielność majątkowa a majątek wspólny
Po ślubie małżonków łączy ustawowa wspólnota majątkowa. Oznacza to, że od chwili zawarcia małżeństwa, gromadzone przez nich środki są wspólne, z wyłączeniem dóbr otrzymywanych w drodze dziedziczenia, poprzez darowiznę lub imienny zapis. Jeśli jednak przyszli małżonkowie pragną, aby zawarcie małżeństwa nie było tożsame z zaistnieniem wspólnoty majątkowej i aby nabywane przez nich prawa majątkowe oraz dobra należały do każdego z osobna, podpisują umowę majątkową - rozdzielność majątkową u notariusza. Od tej chwili mogą rozporządzać własnym majątkiem bez konieczności uzyskania zgody współmałżonka.
Przeczytaj również: Jakie akty notarialne można zlecić notariuszowi w Grajewie?
Intercyza jest również korzystna, gdy jeden z małżonków prowadzi własną firmę. W przypadku finansowych kłopotów lub długów, współmałżonek nie będzie za nie odpowiadał. Warto także pamiętać, że do majątku wspólnego nie zalicza się środków i dóbr, nabytych przed zawarciem małżeństwa. Istnieje możliwość zawarcia intercyzy także w trakcie trwania małżeństwa. Wówczas będziemy mieć do czynienia z trzema rodzajami majątku:
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z notariusza przy sporządzaniu intercyzy?
- majątkiem wspólnym, gromadzonym przez obu małżonków przed podpisaniem intercyzy,
- majątkiem własnym jednego małżonka, czyli dobrami i środkami grodzonymi po podpisaniu rozdzielności majątkowej,
- majątkiem własnym drugiego małżonka, czyli dobrami i środkami grodzonymi po podpisaniu rozdzielności majątkowej.
Czym jest rozdzielność majątkowa?
Rozdzielność majątkowa jest umową zawartą w formie aktu notarialnego, którą to umowę zawsze strony mogą rozwiązać - jeśli zmienią zdanie - także w kancelarii notarialnej. Sporządzona u notariusza wywiera skutki na przyszłość. Zawarcie jej przed ślubem powoduje, że zaczyna obowiązywać od dnia zawarcia związku małżeńskiego i skutkuje zachowaniem przez każdego z małżonków majątku nabytego przed zawarciem związku małżeńskiego. Sporządzona w trakcie małżeństwa obowiązuje od dnia podpisania. Pamiętać jednak należy, że małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome.
Przeczytaj również: Jak wygląda wizyta u notariusza i na co się przygotować?
Formalności związanych z podpisaniem rozdzielności majątkowej należy dopełnić u notariusza, np. w Kancelarii Notarialnej Magdaleny Chemperek-Kubić w Lublinie.
Jakie formalności trzeba spełnić?
Należy stawić się w kancelarii notarialnej z ważnymi dokumentami tożsamości oraz z odpisem skróconym aktu małżeństwa (jeśli umowa ma być zawarta po ślubie).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mateusz Rymarz Notariusz Kancelaria Notarialna
Notariusze woj. lubelskie20-076 Lublin, Krakowskie Przedmieście 74 lok. 3
-
Dariusz Wojtczak Kancelaria Notarialna
Notariusze woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, Sądowa 1 lok. 2
-
Urszula, Roman Ozga Kancelaria notarialna
Notariusze woj. małopolskie34-500 Zakopane, al. 3 Maja 23
-
Dr Rafał Firlej Kancelaria Notarialna
Notariusze woj. dolnośląskie58-300 Wałbrzych, Słowackiego 13 lok. 3