Kim są frankowicze?
Frankowicze to grupa osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich w Polsce. Ten rodzaj kredytów był szczególnie popularny na początku XXI wieku, ze względu na niskie oprocentowanie i korzystny kurs franka szwajcarskiego do złotego polskiego. Jednak z biegiem lat sytuacja na rynkach finansowych się zmieniła, a frankowicze muszą zmierzyć się z problemami spowodowanymi przez wzrost wartości tej waluty.
Dlaczego frankowicze zaciągnęli kredyt we franku szwajcarskim?
W latach 2005–2008 wiele osób w Polsce decydowało się na kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, ponieważ były one tańsze niż kredyty złotówkowe. Niskie oprocentowanie i korzystny kurs franka szwajcarskiego sprawiał, że opłaty związane z tym rodzajem kredytów były niższe niż w przypadku kredytów w złotówkach. Ponadto banki oferowały atrakcyjne warunki kredytowania dla osób decydujących się na tego rodzaju rozwiązanie. Wiele osób zaciągających takie kredyty było przekonanych, że będzie w stanie spłacić je bez problemu, a nawet zarobić na różnicy w kursach walut. Niestety, w wielu przypadkach okazało się, że frankowicze w Poznaniu nie zdawali sobie sprawy z ryzyka związanego z takim kredytem, a także z trudności wynikających ze spłaty długu po zmianie sytuacji na rynkach finansowych.
Wzrost wartości franka szwajcarskiego – problemy dla frankowiczów
W styczniu 2015 roku Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował się na zniesienie stałego kursu franka szwajcarskiego do euro, co spowodowało gwałtowny wzrost wartości tej waluty. To z kolei wpłynęło na osoby posiadające kredyty we frankach szwajcarskich w Polsce. Wzrost wartości franka sprawił, że raty kredytowe znacząco wzrosły, a dług w złotówkach stał się większy niż pierwotnie zakładano. Dla wielu osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, oznacza to znaczne problemy finansowe i trudności ze spłatą długu.
Rozwiązania i perspektywy dla frankowiczów
W Polsce od lat trwa dyskusja nad rozwiązaniem problemów frankowiczów, a wiele osób liczy na wsparcie ze strony rządzących. Jednym z możliwych rozwiązań jest przewalutowanie kredytów we frankach szwajcarskich na złotówki, co pozwoliłoby frankowiczom uniknąć dalszych strat wynikających ze zmian kursów walut. Inny pomysł to wprowadzenie ustawy odręczającej część długu hipotecznego, zwanej ustawą pomostową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana