Kiedy sporządza się protesty weksli i czeków?

Weksle to rodzaj papieru wartościowego, natomiast czek to przekaz pieniężny. W obu przypadkach osoby podpisujące jeden z tych dokumentów zobowiązują się do zapłacenia określonej w wekslu lub czeku kwoty. Niestety nie zawsze transakcja dochodzi do skutku. W takiej sytuacji można wykonać notarialne oprotestowanie weksli i czeków. Dowiedz się, w jaki sposób sporządza się takie protesty.
Gdzie można wykonać protest weksli i czeków?
Oprotestowanie weksli i czeków można wykonać u notariusza. Jak podpowiadają eksperci z Kancelarii notarialnej Jeziorscy, jest to akt o charakterze publicznym. W zależności od tego, czy będzie wykonany protest weksli, czy czeków, procedura jest nieco inna. Notarialne poświadczenie niewykonania opłaty bądź odmowy przyjęcia wekslu jest podstawą do dochodzenia swoich wierzytelności przez osobę, która miała otrzymać, określoną na papierze wartościowym lub przekazie, kwotę.
Na czym polega protest weksli?
Weksel to papier wartościowy, który może być imienny lub wystawiony na zlecenie. Można wyróżnić kilka uczestników w procesie wypisywania weksla:
- trasant – wystawca weksla,
- trasat – osoba zobowiązana do zapłaty weksla,
- remitent – odbiorca weksla,
- indosant — żyrant.
W sytuacji, gdy trasat lub trasant odmawia zapłaty bądź przyjęcia weksla, należy podjąć kroki prawne. Oprotestowanie weksla u notariusza musi być spisane na odwrotnej stronie papieru wartościowego, a jeśli nie jest to możliwe, to na połączonej z nim kartce. W proteście muszą być zawarte:
- dane osoby żądającej protestu,
- dane dłużnika,
- stwierdzenie, iż trasat lub trasant odmówił wykonania czynności, której się zobowiązał, a wezwanie do zapłaty nie zostało przez niego odebrane,
- data, kiedy takie wezwanie zostało dostarczone, bądź kiedy próbowano to bezskutecznie wykonać,
- liczba przedstawionych egzemplarzy weksla,
- podpis notariusza, pieczęć urzędowa oraz numer protestu.
Następnie obowiązkiem notariusza jest wpis w repertorium właściwym dla protestów. Oprotestowanie weksla jest podstawą dla wierzyciela do dochodzenia swoich praw, natomiast warto pamiętać, że jeśli dłużnik wyrazi wolę zapłaty, to wierzytelność zostanie przyjęta za pokwitowaniem.
Jak wygląda protest czeku?
Czeki mają ważność 10 dni od wystawienia, a protest należy wykonać najpóźniej w dniu upływu tego terminu. Spisywany jest na odwrotnej stronie czeku bądź połączonej kartce. Podobnie jak przy wekslach, protest jest wpisany do właściwego repertorium. Jeśli dłużnik się zgłosi z zapłatą, notariusz jest zobowiązany ją przyjąć za pokwitowaniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Manuela Flach-Chęcińska, Mariola Skoczeń-Postrożny Kancelaria notarialna
Notariusze woj. małopolskie31-039 Kraków, Dietla 50 lok. 16