Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?
Decydując się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego koniecznie trzeba najpierw dokładnie sprawdzić nie tylko samą inwestycję budowlaną, ale także realizującego ją dewelopera. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że mieszkanie, na które najpierw będziemy musieli dosyć długo poczekać, na pewno będzie w stanie spełnić nasze wszystkie wymagania. W artykule opisujemy, w jaki sposób można sprawdzić dewelopera. Jakie elementy są najważniejsze?
Renoma i historia inwestycji firmy deweloperskiej
Pierwszą rzeczą, jaką na pewno powinno się sprawdzić, zanim zdecydujemy się na kupienie mieszkania jest historia inwestycji dewelopera. Warto w tym celu nie tylko poszukać o nich informacji w Internecie, np. opinie osób, które skorzystały z oferty danej firmy i kupiło od niej mieszkania, ale jeżeli mamy taką możliwość, także osobiste pojechanie na wcześniej tworzone przez dewelopera osiedla mieszkaniowe i ocenienie tego, czy chcielibyśmy na nich mieszkać.
Przeczytaj również: Co to znaczy, że mieszkanie jest w stanie deweloperskim?
Opinie wcześniejszych klientów dewelopera będą szczególnie ważne, ponieważ będziemy mogli się z nich dowiedzieć m.in. to czy w realizacji inwestycji były jakieś opóźnienia i czy były jakieś problemy z późniejszym zgłaszaniem ewentualnych poprawek.
Pozwolenie na budowę i własność gruntu
Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera trzeba też koniecznie sprawdzić, czy na pewno ma on pozwolenie na budowę oraz, czy grunt, na którym stawiane jest osiedle na pewno jest jego własnością. Dlaczego może to być tak ważne opowiedział nam nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Nowa Deweloper, która jest jednym z najbardziej cenionych firm deweloperskich w Częstochowie:
Sprawdzając daną inwestycję i wiarygodność dewelopera trzeba już na wstępie poprosić go przedstawienie wzoru umowy, którą później już podczas kupowania nieruchomości będziemy musieli podpisać. Żeby mieć pewność, że jest w porządku i nie ma w niej żadnych potencjalnie dla nas groźnych elementów, warto jest ją skonsultować z prawnikiem.
Ważnym elementem sprawdzania wiarygodności dewelopera i tego, czy warto jest kupić mieszkanie w stanie deweloperskim na danym osiedlu jest też kontrola otrzymanego przez dewelopera pozwolenia na budowę. Powinno być ono dołączone do otrzymanych w biurze dewelopera dokumentach. Można też to jednak sprawdzić samodzielnie, bezpośrednio w urzędzie.
Hipoteka
Informację o tym, kto jest właścicielem danych gruntów znajdują się we wpisach w księdze wieczystej nieruchomości. Można ją przejrzeć w odpowiednim dla lokalizacji inwestycji sądzie rejonowym lub w Internecie, na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w Elektronicznych Księgach Wieczystych. Znajdziemy tam też informację o tym, czy grunt nie jest obciążony hipoteką. Jeżeli tak jest, deweloper powinien się zobowiązać do spłaty hipoteki, zanim przekaże klientom mieszkania.
Miejscowy plan zagospodarowania
Poszukując informacji o deweloperze i o rozważanej inwestycji, warto jest się też zapoznać z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy w nim informacje o tym, co może powstać w pobliżu naszego przyszłego osiedla. Czy zaplanowane jest tam miejsce na jakąś wysoką zabudowę, zakłady produkcyjne lub trasę szybkiego ruchu. Wszystkie te elementy mogłyby sprawić, że dana inwestycja przestanie być tak atrakcyjna, jak nam się to wcześniej wydawało.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana