Jak przygotować się do wizyty w kancelarii notarialnej?

W kancelarii notarialnej poświadcza się różnego rodzaju dokumenty urzędowe. Osoby, które potrzebują szeroko zakrojonych usług notariusza, muszą jednak odpowiednio przygotować się do wizyty u niego. Wielu klientów nie do końca jednak zdaje sobie sprawę, jak to zrobić. Chcesz poznać najważniejsze informacje na ten temat? W takim razie nie pozostaje Ci nic innego, jak zapoznać się z treścią niniejszego artykułu.
Co trzeba zrobić przed wizytą w kancelarii notarialnej?
Zanim dana osoba zainteresowana skorzystaniem z usług notariusza wybierze się do kancelarii, najpierw powinna umówić się na określony termin wizyty. Można to uczynić osobiście, telefonicznie albo mailowo. Warto mieć świadomość, że za usługi notarialne pobierana jest stosowna opłata w ściśle określonej przez państwo polskie wysokości. Zapłatę zazwyczaj uiszcza się na miejscu. Dlatego też warto dysponować odpowiednią kwotą pieniędzy w gotówce (choć w niektórych kancelariach można także uiścić należność za pomocą np. karty płatniczej). Nie wolno także zapomnieć o zabraniu ze sobą kompletu dokumentacji niezbędnej do załatwienia określonej sprawy. Przy ustalaniu terminu i miejsca spotkania notariusz zazwyczaj informuje klienta, jakie pisma powinien on przynieść ze sobą na wizytę. Do najważniejszych dokumentów zalicza się przede wszystkim dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość interesanta) oraz różnego rodzaju akty sądowe. W przypadku umów kupna-sprzedaży nieruchomości istotne jest dysponowanie wypisami z ksiąg wieczystych.
Jak wygląda wizyta u notariusza?
O tym, jak przebiega wizyta w kancelarii notarialnej, zazwyczaj decyduje rodzaj sprawy, z którą klient przyszedł do notariusza. Warto mieć świadomość, że na spotkaniu muszą stawić się osobiście wszystkie zaangażowane w daną sprawę (np. kupno i sprzedaż nieruchomości) strony. Jeśli nie jest to jednak możliwe, dopuszcza się opcję reprezentowania interesów klientów przez osoby trzecie, pod warunkiem dysponowania przez nie stosownym upoważnieniem. Wizyta w takiej placówce, jak Kancelaria Notarialna Agata Miland-Huzarewicz, zazwyczaj rozpoczyna się od sprawdzenia przez notariusza tożsamości wszystkich zebranych osób poprzez okazanie przez nie właściwych dokumentów. Następnie dochodzi do odczytania przygotowanego uprzednio aktu notarialnego i naniesienia ewentualnych poprawek (jeśli takie okażą się rzeczywiście konieczne). Później strony umowy, a także sam notariusz, podpisują się pod dokumentem. Następnie dochodzi do sporządzenia wypisów dla urzędów oraz dla stron umowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Notarialna Piotr Garus, Paweł Godorowski Spółka cywilna
Notariusze woj. dolnośląskie53-329 Wrocław, pl. Powstańców Śląskich 17A lok. 217
-
Manuela Flach-Chęcińska, Mariola Skoczeń-Postrożny Kancelaria notarialna
Notariusze woj. małopolskie31-039 Kraków, Dietla 50 lok. 16