Czy błędna wycena szkody górniczej może stanowić podstawę odrzucenia wniosku o odszkodowanie?

Eksploatacja górnicza terenów może prowadzić do powstawania różnego rodzaju szkód na budynkach i gruntach. Poszkodowanym w tej materii mogą być przedsiębiorcy, osoby prywatne, czy instytucje ogólnie nazywane publicznymi. Niezależnie od tego, kto ubiega się o odszkodowanie lub inną formę rekompensaty, o której opowiemy w artykule nieco więcej, właściwa wycena jest tu sprawą kluczową.
Odszkodowanie lub inna forma rekompensaty w kontekście szkód górniczych
Nie będziemy w naszym tekście posługiwać się wypunktowaniem przepisów i cytowaniem ich, ale opowiemy nieco prostym i przystępnym językiem o szkodach górniczych. W artykułach prawniczych i innych publikacjach możemy spotkać się z różnymi zawiłościami, a w praktyce samo sedno szkód górniczych można opisać w prosty sposób. O odszkodowanie za szkody górnicze lub inną formę rekompensaty (mówiąc w uproszczeniu: naprawy danych szkód) ubiegamy się od kopalni, przy czym sprawa finalnie może wylądować nawet w sądzie. Zakład górniczy dba o swoje środki i nie ma w tym nic dziwnego, że o odszkodowanie od kopalni za szkody górnicze trzeba walczyć.
Kopalnia może próbować na różne sposoby udowodnić, że dane szkody wcale nie powstały w wyniku eksploatacji górniczej danych terenów. Jeśli na przykład szkody dotyczą nie deformacji gruntów itp., ale uszkodzeń budynków, kopalnia może domagać się wykonania ekspertyzy budowlanej, by przekonać, że obiekt został niewłaściwie zaprojektowany lub wykonany.
Pomoc w dochodzeniu roszczeń z tytułu szkód górniczych
Jak mówią nam specjaliści z firmy KOMPENSATA z Rudy Śląskiej, przy dochodzeniu roszczeń z tytułu szkód górniczych każdorazowo należy udowodnić związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy prowadzoną działalnością wydobywczą kopalni na danym obszarze a powstałymi szkodami. Trzeba też rzetelnie ocenić, ile rzeczywiście trzeba wydać na pozbycie się określonych szkód. Błędna wycena szkody górniczej może stanowić podstawę odrzucenia wniosku o odszkodowanie i nie ma w tym nic dziwnego. Jak wspomnieliśmy, zakład górniczy dba przecież o swoje środki i nie zdecyduje się na pokrycie wskazanych kosztów, jeśli według niego nie ma to uzasadnienia. By takie uzasadnienie przygotować, konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej ekspertyzy.
Na koniec warto przy tym zaznaczyć jedną ważną kwestię: jeżeli szkoda jest wynikiem działania zakładu górniczego, naprawienie szkody z założenia następuje na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, do którego ustawa prawo geologiczne i górnicze odsyła. W każdym jednak przypadku przy wszystkich postępowaniach dotyczących szkód górniczych najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Notarialna Angelika Wojnowska
Doradztwo prawne woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Szosa Chełmińska 137 lok. 2
-
Kancelaria Notarialna Jarosław Chruściel Notariusz
Doradztwo prawne woj. mazowieckie02-308 Warszawa, al. Solidarności 84 lok. 19
-
Wyląg Kancelaria Adwokatów i Radców prawnych Spółka partnerska
Adwokaci woj. śląskie42-600 Tarnowskie Góry, Opolska 10 lok. 1