Co wpływa na cenę mieszkania?
Wiele ludzi marzy o własnym mieszkaniu — często jest to dla nich zupełnie nowy etap, potwierdzenie, że właśnie w tym miejscu zamierzają przebywać przez najbliższy czas. Przy rozglądaniu się na rynku nieruchomości, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, na przykład lokalizację, piętro, oświetlenie, dostęp do internetu. To właśnie one mają wpływ na to, ile trzeba będzie zapłacić za własne 4 kąty.
Lokalizacja
Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników, zarówno dla deweloperów, jak i osób kupujących mieszkanie. Naturalnie, im bliżej centrum, im lokalizacja jest bardziej „prestiżowa”, tym cena za metr kwadratowy będzie wyższa. Położenie mieszkania może okazać się znaczące dla ludzi pracujących stacjonarnie, choć przez pandemię ich liczba się znacznie zmniejszyła. Pozostaje także kwestia bliskości szkoły, centrum handlowego czy parku, co jest szczególnie istotne dla osób młodych. Z drugiej strony ceny mieszkań zlokalizowanych na peryferiach również mogą osiągać wysokie ceny: możliwość odetchnięcia na łonie natury jest dla niektórych ludzi na tyle ważna, że będą oni w stanie dopłacić za bliskość lasu.
Standard i udogodnienia
Nowoczesne budownictwo z rynku pierwotnego zwykle cechuje się większą liczbą udogodnień niż to z rynku wtórnego. Światłowody, wentylacja mechaniczna, drzwi antywłamaniowe — to wszystko jest obecnie normą na rynku nieruchomości, także w firmie MR Projekt budującej mieszkania na terenie Trójmiasta. Zatem im wyższa jakość i lepsze technologie, tym droższe mieszkania. Na cenę wpływają także udogodnienia wewnątrz budynku — siłownia, sklep czy miejsce do ładowania samochodów elektrycznych.
Dobre oświetlenie
Obecnie nabywcy zazwyczaj szukają mieszkań z oknami wychodzącymi na stronę zachodnią i południową — gwarantuje to większą ilość światła w ciągu dnia, co w cieplejsze miesiące sprzyja mniejszym rachunkom za prąd. Jest to także szczególnie ważne dla osób, które hobbistycznie hodują rośliny; światło słoneczne gwarantuje ich lepszy wzrost, a co za tym idzie, bardziej majestatyczny wygląd.
Powierzchnie dodatkowe
Mieszkania z dodatkową powierzchnią, np. balkonem, tarasem lub ogródkiem, są droższe niż te, które jej nie posiadają — jest to oczywiste, za dodatkowe metry kwadratowe należy zapłacić. Balkony mogą być szczególnie poszukiwane w nowych mieszkaniach w Trójmieście, gdzie widok morza o poranku tworzy swego rodzaju aurę spokoju. Niekiedy architekci tworzą także ogrody wertykalne, z których można korzystać przy niesprzyjającej pogodzie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana