Co można zgłosić do prokuratury? Pomóż ścigać przestępców!

Prokuratura stoi na straży prawa, a jej zadaniem jest ściganie przestępców. Dlatego, jeżeli jesteś świadkiem, ofiarą lub wiesz, że przestępstwo zostało popełnione, musisz zgłosić sprawę. Możesz udać się na policję do najbliższej jednostki prokuratury. Zastanawiasz się, co można zgłaszać prokuraturze? I jak to zrobić? Sprawdź teraz nasz artykuł. Postaramy się rozwiać twoje wątpliwości.
Czego może dotyczyć zgłoszenie do prokuratury?
Bez względu na to, czy przestępstwo dotyczy ciebie, czy kogoś innego, masz obowiązek je zgłosić. Nie mają tu żadnego znaczenia takie czynniki, jak rasa, wiek, narodowość, czy płeć. Wśród głównych przestępstw, o których musisz powiadomić funkcjonariusza, wymienia się:
- sprowadzenie na kogoś niebezpieczeństwa,
- porwanie,
- zabójstwo,
- szpiegostwo,
- piractwo (także internetowe),
- zamach stanu,
- ludobójstwo,
- zamach na prezydenta.
Istnieją też inne przestępstwa, które powinieneś zgłosić prokuraturze, by uzyskać rekompensatę, zatrzymać falę wykroczeń i ograniczyć liczbę ofiar, a także uczynić swoją okolicę bezpieczniejszą. Bezwzględnie zgłaszaj:
- znęcanie się psychiczne i fizyczne w rodzinie (powinna zostać założona Niebieska Karta)
- kradzież,
- oszustwo internetowe,
- wykroczenia przeciwko porządkowi publicznemu,
- podejmowanie czynności służbowych, zawodowych będąc w stanie odurzenia,
- niedbanie o bezpieczeństwo innych osób, będąc właścicielem zwierzęcia,
- prowokowanie zwierząt,
- szczucie psami,
- wykroczenia związane z bezpieczeństwem na drodze,
- zmuszanie dzieci do żebrania,
- niewywiązywanie się z obowiązków wychowawczych,
- nękanie,
- łamanie zasad BHP w pracy,
- łamanie praw konsumenta,
- nieobyczajność w miejscu publicznym,
- niszczenie mienia publicznego.
Jak zgłosić sprawę do prokuratury?
Zawiadomienie składane na policji wygląda tak, jak zgłoszenie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Może to być zrobione w formie ustnej (wtedy sporządzany jest protokół) lub na piśmie: pocztą, faksem lub mailem— co jednak często wiąże się z koniecznością stawienia się w prokuraturze, by uzupełnić pewne braki w informacjach. W takim piśmie powinieneś zawrzeć:
- Dane dotyczące organu, do którego się zwracasz.
- Swoje dane osobowe.
- Opis sprawy (w tym czas i miejsce wykroczenia).
- Datę i podpis.
Możliwe jest także zgłoszenie przestępstwa anonimowo, wtedy nie składasz na piśmie swojego podpisu. Możesz też to zrobić drogą telefoniczną. Warto wiedzieć, że przebieg sprawy jest dłuższy w przypadku anonimowego zgłoszenia, a powiadamiający organ ścigania nie jest informowany o tym, jak dalej toczy się proces.
Zanim udasz się do placówki prokuratury lub wyślesz zgłoszenie, przygotuj dowody, świadczące o popełnionym przestępstwie, jeżeli tylko jesteś w ich posiadaniu. Dzięki temu łatwiej będzie dotrzeć do oskarżonego i go ukarać. Funkcjonariusz sporządzi protokół, którego zgodność z faktami będziesz musiał potwierdzić swoim podpisem. Po tym czekaj już na list odnośnie do tego, czy postępowanie zostało wszczęte, czy umorzone.
Pamiętaj, że za składanie fałszywych zeznań grozi kara pozbawienia wolności. Jeśli wskażesz świadka zdarzenia, ma on obowiązek stawić się w danym dniu i godzinie, w miejscu wskazanym przez prokuraturę celem przesłuchania. Świadkiem mogą być również dzieci, przy czym przesłuchuje się je zawsze z udziałem psychologa.
Jeżeli chcesz zgłosić popełnienie wykroczenia prokuratorowi, miej na uwadze, że pracuje on w określonym godzinach — często między od 8 do 16. Na policję za to możesz się udać o każdej porze. Jeśli masz wątpliwości, komu zgłosić daną sprawę, zadzwoń na infolinię krajowej prokuratury i upewnij się co do swoich zamiarów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana